środa, 10 listopada 2010

Podziękowanie


Dzisiejszy wpis jest dedykowany Pani Krystynie, która pomogła mi w dostępie do archiwów amerykańskich i która odnalazła kartę rejestracyjną mojego pradziadka Ignacego.

Dziękuję Pani z całego serca! Moje badania spoczęły na jakiś czas w miejscu, ponieważ nikt nic nie wie o moim pradziadku, nikt nie wie też jak nazywali się jego rodzice. Dzięki Pani pomocy mogę ruszyć dalej i rozbudować tę gałąź historii mojej rodziny.

Powyżej kopia dokumentu :-)

Trochę informacji o 'World War I Draft Registration Cards, 1917-1918':

Dnia 6 kwietnia 1917 roku USA wypowiedziało wojnę Niemcom. Sześć tygodni później, w dniu 18 maja 1917 roku, zostałauchwalona ustawa Selective Service Act, która upoważniała prezydenta do zwiększenia sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W rezultacie, każdy mężczyzna żyjący w Stanach Zjednoczonych od osiemnastego do czterdziestego piątego roku życia był zobowiązany do zarejestrowania się.

Okres 1880-1920 to też okres dużej imigracji do Stanów Zjednoczonych. Młodzi mężczyźni byli zobowiązani do zarejestrowania się niezależnie od ich statusu obywatelstwa USA. Oczywiście, nie wszyscy mężczyźni, którzy zarejestrowali się w rzeczywistości służyli w siłach zbrojnych. Byli również i tacy, którzy służyli, ale nie zarejestrowali się w bazie.

Rejestracja odbywała się trzykrotnie. Mój pradziadek został uwzględniony podczas tej pierwszej. Wówczas karty zawierały 12 pytań i można z nich odczytać następujące informacje: imię i nazwisko, wiek, adres, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, pracodawcy, stan cywilny, rasa, służby wojskowa, a także wygląd zewnętrzny. Przykładowa czysta karta:

Kata 12 pytań

źródło: Ancestry.com

4 komentarze:

 1. Ale wypas! Muszę się temu przyjrzeć dokładniej w domu :) :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Emila z takim nazwiskiem to chyba łatwiej szukać:) Nie znam żadnych P:D
  Chyba jak trafiasz na jakiś dokument to na 99% jakiś członek Twoje Rodziny:D
  A zdjęcie pradziadka masz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam jedyne zdjęcie, ale bardzo zniszczone ponieważ pochodzi z nagrobku:

  http://www.myheritageimages.com/Y/storage/site128986772/files/00/00/17/000017_018503405ba7c4xan8xy22.jpg

  Mój dziadek nie znał i nie pamiętał swoich przodków poza rodzicami i najbliższą rodziną :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojeja w ogóle nie podobny do Ciebie:D

  OdpowiedzUsuń