środa, 4 sierpnia 2010

Warto przeczytać


Podczas drogi do pracy, podczas przerwy, w czasie powrotu do domu warto przeczytać dobrą książkę.Dla osób miłujących historię Polski i II wojny światowej chciałabym polecić dwie książki, które ostatnio wpadły mi w ręce.Przeczytałam już 'Kiedy Bóg odwrócił wzrok' - wzruszająca opowieść o tułaczce małego chłopca i jego rodzeństwa pochodzących z polskiej inteligencji, która tak bardzo ucierpiała po wkroczeniu Sowietów do Polski w czasie II wojny światowej. Napisana na podstawie wspomnień Wiesława Adamczyka, dla walorów czytelniczych nieco fabularyzowana. 


"Autor był małym chłopcem gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec oficer Wojska Polskiego wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie głód karkołomna ucieczka z ZSRR śmierć matki obozy dla uchodców rodziny zastępcze - tę drogę tak jak Autor przeszło tysiące Polaków. W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą przez które przechodził mały chłopiec. W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość. Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok.- z Przedmowy Normana Daviesa. Wiesław Adamczyk mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest emerytowanym chemikiem oraz doradcą podatkowym. A także uznanym sportowym brydżystą." (źródło: http://www.poczytaj.pl/169223)Jestem podczas lektury innej, równie zajmującej książki pt.'Sprawa Honoru'. Jest to typowa książka dokumentalna. Zachwyciło mnie w niej to z jaką pasją autorzy zagraniczni piszą o bohaterstwie polskich żołnierzy. We wstępie odwołuje się do wydarzeń z przeszłości Państwa Polskiego, wskazując tendencję Polaków do powstania i walki ramię w ramię w sytuacjach kryzysu - poczynając od husarii, poprzez Kosynierów Kościuszkowskich, kawalerię I wojny, po bardziej nowoczesną armię polską podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są polscy lotnicy, którzy po inwazji Niemiec na nasz kraj, udali się najpierw do Francji, a potem do Wlk. Brytanii walczyć dalej o swą ojczyznę. Książka idealna nie tylko dla Polaków, ale zwłaszcza dla Amerykanów, którzy nie są świadomi jak bardzo w przeszłości ich rząd skrzywdził nasz kraj łamiąc obietnice stowarzyszając się ze Stalinem. 


"Sprawa honoru” to pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej.Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych myśliwców drugiej wojny światowej. Czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303 – wypełnionego osobistymi relacjami ze starć z nieprzyjacielem – oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii, autorzy żywo i zajmująco opisali pilotów tej jednostki i ich walkę. Śledzimy losy głównych bohaterów w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatyczną ewakuację z Polski do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii, w której, początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich pojedynkach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami podczas eskortowania alianckich wypraw bombowych przeszły do legendy. Dowiadujemy się też, co spotkało polskich pilotów po wojnie, gdy ich kraj oddano Związkowi Sowieckiemu.„Sprawa honoru” odkrywa przed nami historię Polski w czasie drugiej wojny światowej i dzieje wielotysięcznej armii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, walczących u boku aliantów. Opowiada o bezustannych zmaganiach Polaków z Hitlerem i Stalinem, o ich długiej walce o niepodległość i o tragicznym rozwianiu tych marzeń w czasie pokoju, który nastąpił.Ta mocna, wciągająca i wzruszająca książka jest ważnym uzupełnieniem literatury na temat ostatniej wojny .„Sprawa honoru” - dedykowana "Narodowi polskiemu" przeznaczona jest dla czytelników interesujących się historią Polski i Europy, drugiej wojny światowej, polskim lotnictwem i pilotami a zwłaszcza Dywizjonem 303 Kościuszkowskim, oznaczonym w RAF-ie numerem 303, kulisami wielkiej polityki, walką Polaków o wolność w latach 1919 - 1989 oraz szczegółami zdrady jakiej wobec Polski dopuścili się alianci.
" (źródło: http://www.sprawahonoru.com/OKsiazce.htm)   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz